vineri, 31 august 2012

Doua fete cucuiete








Si iarasi au trecut zile si nopti si luni...maine e 1 septembrie! 
A trecut si vara cu zilele calduroase, cu joaca in nisip si in "bunina" alaturi de gasca ei vesela.
Miruna a crescut mult, la fel si "petena" ei Daria... in poza facuta duminica trecuta, zici ca-s deja domnisoare! Cochete si serioase....mai rar sunt ele asa!:)) 
Vorbesc amandoua intruna! Acum cateva minute se strigau de dupa gard, una pe cealalta! Tare-s haioase!

luni, 14 mai 2012

vorbareatza mamii draga

a trecut ceva timp de cand nu am mai scris...si-mi pare rau!
trec zilele si lunile si anii...si se asterne uitarea peste toate clipele minunate pe care le traim acum alaturi de zambariciu' drag!
a inceput sa vorbeasca din ce in ce mai bine si mai mult!
prima propozitie:
Miau papa.(aratandu-mi pisica care-si savura lapticul)
a doua propozitie:
Ata pucu meu. (asta-i papucul meu)
ne face declaratii de iubire mereu:
Mami, bec!
Tati, bec!
ne striga pe toti de parca ar face prezenta: mami, tati, bicu, coca(si mai nou, fiindca a auzit o reclama, o striga pe bunica Coca: coca-colaaaaaa! :)) ), babi, momo(sau mociu), Ato, Tzitzi, Dei, Lalu, Todo, Daie, Abi, Dan, Deni, nanu, nana, nenea, tanti...si lista continua.
repeta aproape tot, ieri dimineatza cerea go-goatzaaaaa(gogosari) si bele(bere) :))
azi a mai facut o propozitie:
Ata papa upi.(asta papa pufi)
in curand nu o sa mai pot vorbi de ea!


duminică, 29 ianuarie 2012

ninge iar...


ce a zburat timpul...a trecut si toamna...s-a incheiat 2011...

2012 a inceput cu un ger de-ngheatza nasucul:















mami iese cu mine la plimbare in fiecare zi sa ma pot bucura de zapada frumoasa de la noi



tare-i frumoasa iarna! dar si geroasa!

vineri, 19 august 2011

eheee...ce trece timpul asta!
in curand puiul mic face 10 lunite!
e din ce in ce mai smechera iubita noastra!
cuminte si dulce, ne face sa zambim mereu! :*
azi am fost la piscina, tare cuminte a fost!incantata de copilasii ce se balaceau in apa, de nisipul fin in care galetele si jucarii multicolore o asteptau!

miercuri, 13 iulie 2011

vara

E cald afara...e vara in sfarsit!

am imbracat tinuta de vara, de la nana mea Lenutza, si pornesc la plimbare...singurica, ia priviti:





















ea este nana Lenutza :*

sâmbătă, 2 iulie 2011

bunicii...comori nepretuite ale copilariei

4 bunici pentru un pici!

ba nu, gresesc, sunt mai multi pici la acesti bunici dar cum rolul principal pe blog e al meu, e bine si-asa!

sa vi-i prezint:


bunica Coca, de fapt o cheama Oltea-Elena
















bunica Elena













bunicul Mihai












bunicul Vasile











Ii iubesc tare mult pe bunicii mei si ma rog la Dumnezeu, impreuna cu mami, sa le dea sanatate, sa ma vada la facultate! Bunica Elena mi-a spus ca o sa-mi cumpere ceva special de majorat! Abia astept bunico!

vineri, 1 iulie 2011

cine nu are matusica...sa-si cumpere! :)

Sunt un copil fericit! am o familie care ma iubeste la nebunie si ma rasfatza cum stiu ei mai bine!
Azi am sa va povestesc despre matusa mea, Raluca. Am mai multe matusici, pe toate le iubesc, dar ea e sora mamicii mele si avem acelasi sange, deci suntem "mai neamuri" :))
vreau sa stiti ca matusa, desi e departe de mine, ma iubeste foarte mult si se gandeste mereu la mine...vorbim la telefon, ne vedem pe mess, prin filmulete si fotografii, iar cand vine acasa, e sarbatoare! Imi aduce mereu cadouri, hainute care de care mai frumoase sau jucarii, sau orice as avea nevoie. Asa e ea, darnica si buna...ca doar seamana cu mami! :))


Te iubim mult, matusico!