vineri, 29 iunie 2018

5 ani mai tarziu

Timpule, incotro alergi?
Asta  se intreaba toata lumea.
Dar timpul tace... Tace fiindca nu stie cum sa-i faca pe oameni sa inteleaga.
Voi, oameni dragi, voi alergati! Va grabiti si rupeti file din calendar, le adunati pe toate in camara vietii!
Unele pastreaza pe ele cate o fotografie cu chipuri zambitoare. Pe altele s-a asternut intunericul... si ploaia din inimile noastre...
Au trecut 5 ani de cand nu am mai scris aici. Poate vor trece inca 10. As vrea sa pot citi aceste randuri si peste 20.
As vrea pe foile din calendar sa lipesc fotografii cu ai mei nepotei!
Dar cel mai mult as vrea sa ma opresc din alergat! Sa incetinesc si sa ma bucur! De soarele care neobosit ne lumineaza vietile. De florile de cires. De gustul murelor si de frunzele care cad. De primii fulgi de nea si de clinchetul de clopotei!
Timpule, o sa ma ajuti?

miercuri, 17 iulie 2013

are mama inca un soricel! :)

5 iulie 2013...  dupa multe incercari esuate, in timp ce vorbeam cu Lalu a noastra, Karina a reusit sa se intoarca pe burtica! si de-atunci tot asa o tine! :)
12 iulie 2013... Karinuta are sange la gurita si ma sperii... ma uit un pic in gurita si fiindca eram pe-afara, nu insist... o sterg cu gandul sa verific mai atent in casa!  si ne-am luat cu altele si am uitat!
13 iulie2013... asteptandu-l pe tati in masina...am inceput o giugiuleala ca-ntre fete si surprizaaaaaaaaaaaaa!
Karinuta are 2 dintisori zimtzati si mititei! au aparut asa...fara sa anunte! :) :P
tare ma bucur ca a(m) scapat usor! sa fie asa si la urmatorii!  soricelul mamei iubit!


sâmbătă, 1 iunie 2013

La multi ani!

E 1 iunie...o zi ca oricare alta dar pentru micutii nostri trebuie sa fie speciala! ca doar azi e ziua lor! nu au nevoie de cadouri scumpe pentru a fi fericiti, nu! ci de ceva timp dedicat doar lor! fara a fi distras de altceva...doar tu si ei si ce vor ei sa faca! asta e cel mai frumos cadou!

vineri, 31 mai 2013

are mami doua fete!

cum sa nu ne topim dupa ele? 2 ingerasi de fetite, darul nostru  de la bunul  Dumnezeu!

fiecare zi cu ele e o binecuvantare, oare cum am putut trai fara ele?

sunt ganduri pe care fiecare mamica le are, nu-i asa?

Miruna e o surioara minunata... nu mi-am putut inchipui ca un copilas de varsta ei poate fi atat de grijuliu si iubitor cu un bebe mic! uite ca ea e! se aseaza in fata ei si-i spune vrute si nevrute, ii canta si-i arata toate jucariile iar "gioli" cum o alinta ea... e toata un zambet! momentele acestea sunt atat de frumoase incat parca ma doare inima de bucurie, zau asa! :)

un nou zambarici in familia noastra

nu-mi vine sa cred ce a trecut timpul! suntem la sfarsitul lui mai 2013...in prag de vara!
2013 a inceput cu luna ianuarie, era si normal, nu-i asa?
dar pentru NOI, ianuarie 2013 a fost un nou inceput! un nou membru al familiei, iubita noastra Karina-Ioana a venit pe lume pe 28 ianuarie 2013... Era 14 si 15 minute cand am vazut prima data ghemotocul iubit! <3
3600 de grame de dragoste!
prima poza, imediat ce a fost scoasa din sala de operatie... autor, tati drag, desigur!

vineri, 31 august 2012

Doua fete cucuiete








Si iarasi au trecut zile si nopti si luni...maine e 1 septembrie! 
A trecut si vara cu zilele calduroase, cu joaca in nisip si in "bunina" alaturi de gasca ei vesela.
Miruna a crescut mult, la fel si "petena" ei Daria... in poza facuta duminica trecuta, zici ca-s deja domnisoare! Cochete si serioase....mai rar sunt ele asa!:)) 
Vorbesc amandoua intruna! Acum cateva minute se strigau de dupa gard, una pe cealalta! Tare-s haioase!

luni, 14 mai 2012

vorbareatza mamii draga

a trecut ceva timp de cand nu am mai scris...si-mi pare rau!
trec zilele si lunile si anii...si se asterne uitarea peste toate clipele minunate pe care le traim acum alaturi de zambariciu' drag!
a inceput sa vorbeasca din ce in ce mai bine si mai mult!
prima propozitie:
Miau papa.(aratandu-mi pisica care-si savura lapticul)
a doua propozitie:
Ata pucu meu. (asta-i papucul meu)
ne face declaratii de iubire mereu:
Mami, bec!
Tati, bec!
ne striga pe toti de parca ar face prezenta: mami, tati, bicu, coca(si mai nou, fiindca a auzit o reclama, o striga pe bunica Coca: coca-colaaaaaa! :)) ), babi, momo(sau mociu), Ato, Tzitzi, Dei, Lalu, Todo, Daie, Abi, Dan, Deni, nanu, nana, nenea, tanti...si lista continua.
repeta aproape tot, ieri dimineatza cerea go-goatzaaaaa(gogosari) si bele(bere) :))
azi a mai facut o propozitie:
Ata papa upi.(asta papa pufi)
in curand nu o sa mai pot vorbi de ea!